Naslovna » 2021 » YAC EURO 2021: Juniori četvrti s plasmanom na Svjetsko prvenstvo, dok su juniorke ostvarile 14. mjesto
YAC beach Handball EURO 2021, day 4, Varna, Bulgaria, 11.07.2021, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Posljednji dan Europskog juniorskog prvenstva u Bugarskoj obilježile su akcije i atrakcije mladih rukometaša i rukometašica svih ekipa, a posebno u finalnim utakmicama u muškoj i ženskoj konkurenciji. Hrvatski predstavnici u muškoj konkurenciji osvojili su četvrto mjesto i ostvarili još jedan veliki uspjeh, a to je plasman na Svjetsko prvenstvo iduće godine, dok su juniorke ostvarile 14. mjesto u poretku Europskog prvenstva.

Dan su započele juniorke utakmicom protiv Slovenije. U prvom setu, reprezentacija Slovenije pokazala je bolju igru i set završila rezultatom 14:18 u svoju prednost. Hrvatska je u drugom setu pokazala svoju borbenost i želju za pobjedom, ne dozvoljavajući protivniku da se ozbiljno približi golu, što je u konačnici rezultiralo pobjedom od 21:6 u drugom setu. Uslijedilo je raspucavanje u kojem je ponovno Hrvatska odnijela prednost. Utakmica je završila rezultatom 2:1 u korist Hrvatske, a najbolji strijelci utakmice bile su Katja Hunjadi i Valentina Perić s postignutih 12 pogodaka, dok je Magali Lujić upisala 11.

Hrvatska muška juniorska reprezentacija, u polufinalnom ogledu sa Španjolskom, nije uspjela ostvariti prolazak u finale. Španjolska reprezentacija odnijela je pobjedu u oba seta, prikazivajući svoju dominaciju u svim minutama utakmice nadigravši još nedovoljno iskusnu Hrvatsku. Najbolji strijelac utakmice bio je Luka Glavendekić koji je upisao 19 pogodaka.

Posljednja stanica juniorki bila je utakmica protiv Grčke. U prvom setu pobjeda je pripala Hrvatskoj, dok su Grkinje u drugom setu uspjele izjednačiti. Utakmica je završila raspucavanjem i konačnom pobjedom Grčke. Tim rezultatom, hrvatska ženska juniorska reprezentacija ostvarila je 14. mjesto u poretku na Europskom prvenstvu u Bugarskoj.

U utakmici za treće mjesto, u muškoj konkurenciji, Hrvatska je igrala s reprezentacijom Ukrajine, koja je u polufinalu izgubila od Švedske. Ukrajina je, unatoč porazu u polufinalu uspjela nadigrati Hrvatsku u oba seta i završiti utakmicu za brončanu medalju pobjedom od 2-0. Tako je hrvatska muška juniorska reprezentacija ostvarila četvrto mjesto u Europi, a sam ulazak u polufinale značio je i plasman na Svjetsko prvenstvo iduće godine. Najboljim golmanom prvenstva u muškoj konkurenciji proglašen je Antonio Kranjčević.

EURO 2021: Hrvatski seniori su doprvaci Europe

Hrvatski predstavnici u muškoj konkurenciji osvojili su srebrnu medalju na Europskoj prvenstvu u Bugarskoj i …