Naslovna » 2018 » Hrvatska kreće u obranu naslova svjetskog prvaka u Kazanju

Hrvatska kreće u obranu naslova svjetskog prvaka u Kazanju

Nakon završetka priprema, hrvatska reprezentacija na čelu s izbornikom Mladenom Paradžikom kreće put Rusije na Svjetsko prvenstvo. Prve utakmice na rasporedu su 24. srpnja, a turnir završava 29.7.

Hrvatska je na prošlom Svjetskom prvenstvu osvojila svoje drugo zlato u povijesti svjetskih prvenstava u rukometu na pijesku. Jedina reprezentacija s više zlatnih odličja je Brazil, a oni će ponovno, uz Katar, biti među najvećim favoritima za osvajanje prvog mjesta. Naravno, u tu grupu definitivno spada i Hrvatska, unatoč činjenici da će ovo Paradžiku biti prvi nastup na SP u trenerskoj ulozi.

Protivnici u skupini Hrvatskoj bit će Urugvaj, Argentina i Iran. Urugvajcima će ovo biti četvrti uzastopni nastup na Svjetskom prvenstvu, a najbolji rezultat i dalje je onaj iz 2008. godina, kad su u Španjolskoj osvojili deveto mjesto. Taj uspjeh ponovili su i prije četiri godine u Brazilu. Hrvatska se s Urugvajcima već susretala. U Omanu 2012. hrvatska reprezentacija slavila je 2-0 u grupnoj fazi, a 2016. u Budimpešti 2-1.

Ostala dva suparnika također su dobre momčadi. Iranu i Argentini ovo će biti drugi nastup na svjetskim smotrama. Iranci se vraćaju na Svjetsko prvenstvo po prvi puta nakon 2008. godine, kad su osvojili 11. mjesto. Vrlo su zanimljiva momčad, te ih hrvatski pjeskaši nikako ne smiju podcijeniti. Slična situacija i s Argentinom. Oni su prvi puta nastupili na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine i tada su osvojili deseto mjesto. Argentinci su i tada bili s Hrvatskom u skupini, a Hrvatska je slavila 2-1 te je osvojila prvo mjesto.

Kapetan reprezentacije Ivan Jurić najavio je turnir u Rusiji i prokomentirao je protivnike u skupini A: “Urugvaj je prva utakmica i odmah najteži protivnik, to je ekipa koja je redovito osvajala druga mjesta na Panameričkim Igrama. Imaju sjajan napad i odličnog golmana, a na prošlom Svjetskom prvenstvu su nam čak uzeli i set. Protiv Argentine moramo biti posebno oprezni, jer najavljuju da mogu igrati protiv svakoga. S Iranom smo zadnji puta igrali 2008. i vjerujem kako to nije ista ekipa od tada. Osvojili su treće mjesto na Azijskim Igrama, iza Katara i Omana. Nadam se trima pobjedama i prolasku drugu rundu s maksimalnim brojem bodova. Ključ obrane naslova bit će četvrtfinale i izbjegavanja favorita poput Brazila i Španjolske ili domaćina Rusa. Mi smo ove godine u pomlađenom sastavu, ali nemamo manjak kvalitete nego iskustva na velikim natjecanjima. Ključ je četvrtfinale!”

Svjetsko prvenstvo u Rusiji bit će prvo na kojem će igrati 16 momčadi, a igra se u 4 skupine. Osim Hrvatske, favoriti su Brazil, Katar i Španjolska. Dosad su naslove osvajali Brazil (4), Hrvatska (2) i Egipat (1).

Povijesne Olimpijske igre mladih: djevojke srebrne, mladići četvrti

Završen je turnir rukometa na pijesku na ovim, za sport, povijesnim Olimpijskim igrama. Sport debitant …